You are here: Home AKTUALNOŚCI Aktualnośći Mistrzostwa Polski KSM - podsumowanie

Mistrzostwa Polski KSM - podsumowanie

III Mistrzostwa Polski w Piłce Siatkowej i II Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – Lubaczów,                         10-12 lutego 2012 r.

„Sport to zdrowie” – każdy z nas doskonale zna to przysłowie, lecz jak to zwykle bywa, różnie jest z jego realizacją. Dlatego też Młodzież Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży   z oddziału „Źródło” przy par. św. Stanisława B.M. w Lubaczowie podjęła się organizacji III Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej i II Mistrzostw Polski w Tenisie Stołowym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Nie były to jednak zwyczajne zawody sportowe. Przez trzy dni młodzi ludzie z całej Polski, oprócz podejmowania rywalizacji sportowej, razem modlili się, bawili, zawiązywali przyjaźnie. Był to doskonały dowód tego, że sport łączy, a nie dzieli.
Mieliśmy zaszczyt gościć w naszym mieście młodzież z Diecezji: Rzeszowskiej, Tarnowskiej, Drohiczyńskiej, Siedleckiej, Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Archidiecezji Poznańskiej i Przemyskiej. Naszych gości przywitaliśmy już w piątkowe popołudnie. Był to czas na zakwaterowanie, losowanie grup oraz zapoznanie się z innymi uczestnikami Mistrzostw, a nie było ich mało, łącznie około 200 osób.
Pierwszy dzień zmagań sportowych rozpoczęliśmy wspólną Eucharystią w lubaczowskiej konkatedrze. Mszy św. przewodniczył Diecezjalny Asystent KSM ks. kan. Julian Brzezicki. Słowo Boże natomiast skierował do nas Diecezjalny Duszpasterz Środowisk Twórczych ks. kan.Józef Dudek. Przypomniał on nam postacie wielkich sportowców, którzy nigdy nie wyrzekli się swojej wiary i zachęcił nas abyśmy również stawali się odważnymi świadkami Jezusa w naszych środowiskach oraz pielęgnowali już zaszczepione w naszych sercach zasady KSM. Po duchowej uczcie przy stole Chrystusa oraz uroczystym otwarciu i powitaniu uczestników przez ks. Józefa Dudka, Dyrektora ZS w Lubaczowie Pana Andrzeja Nepelskiego oraz Burmistrza Miasta Lubaczowa Marię Magoń, byliśmy gotowi na rozpoczęcie zmagań sportowych.
Na hali sportowej w Zespole Szkół w Lubaczowie rozgrywane były mecze piłki siatkowej dziewcząt i chłopców, a w Liceum Ogólnokształcącym zawody w tenisie stołowym. Nad przebiegiem gry czuwali profesjonalni sędziowie, a o zdrowie zawodników dbała służba medyczna. Wszystkie mecze pomimo zaciętej walki były rozgrywane w duchu zasady „fair play” i przyjaźni. Zarówno na boisku jak i na trybunach panowały jedynie pozytywne emocje. Nieprzewidziane zwroty akcji, euforia, obawa, napięcie, zawód – tego wszystkiego nie zabrakło podczas rozgrywek w piłkę siatkową.Ulubieńcem publiczności została nasza maskotka Mistrzostw „Wielki Bzzik”.
Był to bardzo męczący dzień, ponieważ zostały rozegrane mecze w poszczególnych grupach oraz półfinały. Chłopcy i dziewczęta z naszej Diecezji wygrali wszystkie spotkania i zakwalifikowali się do finałów. 
Zawodnicy tenisa stołowego również rozegrali cały turniej. Ostateczna klasyfikacja tenisa stołowego wygląda następująco:
- kategoria gimnazjum dziewcząt: I Kinga Żerebiec, II Diana Wardach;
- kategoria szkół średnich dziewcząt: I Magdalena Antosz, II Paulina Montewka - Siedlce, III Wioleta Pietraszko - Drohiczyn;
- kategoria Open kobiet: I Agata Michalec - Rzeszów, II Agnieszka Świta. Turniej mistrzów kobiet wygrała Magdalena Antosz.
W turnieju tenisa stołowego mężczyzn klasyfikacja wygląda następująco:
- kategoria gimnazjum: I Grzegorz Gozdecki, II Joachim Tworko, III Patryk Obirek;
- kategoria szkół średnich: I Bartłomiej Byś, II Kamil Sabal, III Mateusz Kwarciński - Tarnów;
- kategoria Open: I Kamil Sroczyński – Zielona Góra;
- księża do 30 lat: I ks. Tomasz Szady, II ks. Stanisław Książek, III ks. Mateusz Furmaniak;
- księża od 30 lat: I ks. Tomasz Szumowski, II ks. Tomasz Gołąbek - Tarnów, III ks. Julian Brzezicki.
Mistrzem turnieju w kategorii męskiej okazał się Kamil Sroczyński.
Wysiłek i trud tego dnia nikogo jednak nie zniechęcił i po wspólnej modlitwie i Apelu Jasnogórskim rozpoczęliśmy zabawę.
Ostatni dzień Mistrzostw także rozpoczęliśmy wspólną Mszą świętą. Po pokrzepiających słowach ks. proboszcza Andrzeja Stopyry wszyscy byli GOTÓW na rozpoczęcie finałów. Tym razem okazaliśmy się bardziej łaskawi dla naszych gości i po długich pojedynkach o pierwsze miejsca zarówno chłopców jak i dziewcząt przegraliśmy i ostatecznie zostaliśmy v-ce Mistrzami Polski. Zwycięstwo oddaliśmy Diecezji Tarnowskiej w piłce siatkowej dziewcząt oraz Diecezji Siedleckiej w piłce siatkowej chłopców. Trzecie miejsce w piłce siatkowej chłopców zajęła Diecezja Tarnowska, a w piłce siatkowej dziewcząt Diecezja Rzeszowska. W czasie trwania rozgrywek mogliśmy obejrzeć występy grupy tanecznej dziewcząt z Horyńca prowadzonych przez Panią Annę Wojtyszyn.
Po zakończeniu meczy nadeszła chwila podsumowania Mistrzostw oraz rozdania pucharów, medali i nagród. W tej ceremonii wzięli udział ks. Proboszcz Andrzej Stopyra, z-ca Burmistrza Miasta Lubaczowa Pan Adam Margraf, v-ce Starosta Pan Krzysztof Szpyt oraz Pan Wiesław Bek z ramienia Marszałka Województwa Podkarpackiego. Nikt nie czuł się przegrany. Ubogaceni współzawodnictwem, wspólną modlitwą, zabawą i swoim towarzystwem, uczestnicy powrócili do swoich domów.
Serdecznie dziękujemy sponsorom oraz wszystkim za pomoc w zorganizowaniu Mistrzostw i każdy życzliwy gest skierowany względem naszego oddziału KSM „Źródło” w Lubaczowie.

 

Mariola Charysz KSM „Źródło”

Zobacz film z Mistrzostw KSM 2012

Copyright © 2019

Template by Joomla Templates & Darmowe szablony Joomla.