You are here: Home AKTUALNOŚCI Aktualnośći Finał Ogólnopolskiego Konkursu o św. Stanisławie i bł. Karolinie

Finał Ogólnopolskiego Konkursu o św. Stanisławie i bł. Karolinie

"Wierność Bł. Karoliny i męstwo św. Stanisława Kostki"

W kalendarzu liturgicznym w dniu 18 listopada przypada wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkównej. Jest to szczególny dzień – upamiętniający – jej narodziny dla nieba. Dzień o którym w sposób szczególny pamiętają młodzi zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży – gdyż bł. Karolina jest ich patronką.

Obchody 104. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny w naszej diecezji połączone są z konkursem literacko – plastycznym o naszej patronce organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. W tym roku był to I Ogólnopolski Konkurs, który został rozszerzony o postać św. Stanisława Kostki. W tegorocznych zmaganiach konkursowych wzięło udział ponad 600 młodych ludzi, którzy pragną pogłębiać wiedzę na temat swoich świętych patronów oraz około 550 dzieci, które malowały prace bądź pisały wiersze i opowiadania.

Uroczystości połączone z podsumowaniem konkursu odbyły się 19 listopada br. Głównym punktem uroczystości, po teście wiedzy, była Eucharystia w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu, której przewodniczył Asystent Diecezjalny KSM – ks. Stanisław Książek. Wzięło w niej udział wielu kapłanów, dzieci i młodzież wraz z opiekunami z różnych zakątków naszej diecezji oraz gości z diecezji elbląskiej. Ks. dr Krzysztof Kaoka skierował słowo do młodych w swojej homilii, dając młodzieży podpowiedź, jak żyć, by iść za przykładem bł. Karoliny Kózkównej i św. Stanisława Kostki.

Po Mszy św. wszyscy udali się na drugą część uroczystości, która miała miejsce w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 w Zamościu. Tam wszyscy mieli okazję obejrzeć pełną treści, wzruszającą, pełną aktorskiego kunsztu inscenizację pt. „Święty”, przygotowanego przez młodzież gimnazjalną z SP nr 4 w Zamościu oraz z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ARMIA PANA, działającego przy parafii MB Królowej Polski w Zamościu.

Po inscenizacji wszyscy laureaci konkursu otrzymali z rąk Pani Wiceprezydent Zamościa Magdaleny Dołgan, Pani Dyrektor Ewy Lorenz oraz ks. Stanisława Książka – Diecezjalnego Asystenta KSM dyplomy, nagrody i wyróżnienia. Główni laureaci konkursu otrzymali nagrodę ufundowaną przez europosła prof. Mirosława Piotrowskiego, którą jest wyjazd, podczas którego zwiedzą Parlament Europejski w Strassburgu lub Brukseli.

 

Patronat nad konkursem objęli:

Patronat duchowy:

J.E. Ks. Bp Marian Rojek;

J.E. Ks. Bp Marek Solarczyk,

Abp Stanisław Gądecki,

Konferencja Episkopatu Polski

Patronat honorowy:

prof. Mirosław Piotrowski – Poseł do Parlamentu Europejskiego

Patronat KUL:

Instytut Historii Kościoła i Patrologii

Patronat Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie

Patronat Wójta Gminy Zamość

Dziękujemy Sponsorom: Gmina Zamość, Miasto Zamość, Powiat Biłgoraj, LHS, PGE Dystrybucja, Salon Mody Męskiej Manhattan, Kuria Diecezjalna w Zamościu.

Copyright © 2019

Template by Joomla Templates & Darmowe szablony Joomla.